28 Temmuz 2018'de eklendi

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Olur? | Rinoplasti Nedir?

Bizi takip edin:
Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Olur? | Rinoplasti Nedir?

Burun estetiği operasyonu yani rinoplasti, burun septumundan veya burnu çevreleyen yumuşak dokulardan kaynaklanan şekil ve görünüm bozukluklarının düzeltilmesi veya sadece burun özelliklerinin yeniden şekillendirilerek normal işlevlerinin geri kazandırılmasıdır.

Tüm dünyada gerek estetik kaygılar gerekse fonksiyon bozukluklarının giderilmesi amacıyla her yıl pek çok hastanın başvurduğu bir yöntem olan rinoplasti, günümüzde giderek yaygınlaşan estetik operasyonlardır.
Burun yapısının mevcut haliyle fonksiyonunu sağlayamaması, estetik olarak beklentileri karşılayamayan bir burun yapısına sahip olunması nedeniyle hastaların hem fizyolojik hem de psikolojik olarak etkilenmesi söz konusudur. Bu yönüyle kendi görüntüsü nedeniyle toplumdan uzaklaşan bireyin hissettiği güvensizliğin de giderilmesini sağlayan rinoplasti operasyonları, hastanın günlük yaşam kalitesini arttırdığı gibi toplum içerisindeki davranışlarında sosyalleşebilmesini de sağlar.

Burun Estetiği Ameliyatları Nasıl Yapılır?

Rinoplasti operasyonları kapsamında burun tabanı, septum ve burun kanatlarının yanı sıra burun kemerinin ortadan kaldırılması, burun içinde yer alan atipik kemik ve yumuşak doku oluşumlarının elemine edilmesi yer alır. Bu atipik oluşumlar burun eğriliği ve nefes alamama gibi şikayetleri beraberinde getirebileceği gibi hastanın ağızdan nefes almasına neden olur. Ağızdan nefes alma alışkanlığı gelişen bireylerde üst solunum yolu enfeksiyonları, ağız içi yaraları, diş çürükleri ve ağız kokusu gibi sorunlar ortaya çıkar.

Rinoplasti tüm yönleriyle değerlendirildiğinde, hastanın görsel beklentilerini karşılaması hasta tarafından istenen en önemli noktadır. Gerek estetik gerekse fonksiyonel ihtiyaçların giderilmesi amacıyla yapılacak rinoplasti operasyonları, öncesi ve sonrası ile karşılaşılabilecek tüm komplikasyonları hakkında hastanın bilgilendirilmesi gereken önemli operasyonlardır.

Rinoplasti operasyonu sırasında yapılan kesiler, küçük çaplı oldukları için tamamen burun içerisinden yapılır. Bu nedenle gözle görülmesi mümkün olmayan kesiler sonucunda ufak kemik parçaları çıkarılır ve yaranın iyileşmesi beklenir. Bazı uygulamalarda cerrahi işlemi burun delikleri altından yapılarak daha derin dokulara ulaşılmakta, bu da iyileşme sürecinin uzamasına neden olmaktadır. Operasyonlar sırasında kemik, kıkırdak ve yumuşak dokuların yeniden şekillendirilmesi veya fazla görüldüyse çıkarılması işlemleri uygulanır.

Operasyon içerisinde burun içerisine tampon yerleştirilmişse hastanın operasyon sonrasında bu tamponları çıkarması için hekim kontrolüne gitmesi gereklidir. Tamponların çıkarılmasını takip eden süreç içerisinde burun çevresinde oluşan ödemin geçmesi yaklaşık 1 haftayı bulur. Tamponların çıkarılmasının ardından 7 gün süre ile burun kanatlarının doğru şekil alması için burun kanatlarına şekillendirici burun bantları uygulanır.

Rinoplasti uygulamasının ardından geçen 1 ay süresince hastanın aşırı efor sarfetmesi gereken durumlardan kaçınması, hapşırma esnasında daha dikkatli olması ve burnunu darbelere karşı koruması gereklidir. Bu durumlara uyulmaması durumunda sekonder kanamalar meydana gelebilir. Hasta gözlük kullanıyorsa, mutlaka gözlüğünü ilgili bölgeye baskı yapmayacak şekilde kullanmalı gerekirse enseden destekli gözlük ipleri ile desteklemelidir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

23 Ağustos 2019, 03:08

Hepatit C ‘nin Tehlikesi Nedir ve Nasıl Anlaşılır

Hepatit C en sinsi hastalıklardan biridir. “Nazik katil” olarak adlandırılması boşuna değil: Kendini yıllarca  göstermiyor. Ve kendini hissettirdiğinde, zaten çok geç oluyor. Araştırmalara göre Hepatit C, dünya genelinde 70 milyondan fazla insan hepatit C’den muzdarip. Her yıl bu enfeksiyondan ve onun komplikasyonlarından 400 bine kadar insan ölüyor. Hepatit C Nedir,...

Devamını Görüntüle
Scroll Up