26 Temmuz 2018'de eklendi

Diploma Notu Nasıl Hesaplanır?

Diploma Notu Nasıl Hesaplanır?

Diploma Notu Hesaplama

Özellikler Lise son sınıf öğrencilerini çok ilgilendiren bir konudur Diploma Notu, bu sebeple özellikle ÜNİVERSİTE Sınavına girecek bir çok öğrenci için diploma notunun yüksek olması üniversite sınavında gelecek ek puan için çok önemli bir faktördür. ÖSYM’nin yaptığı son değişiklikler ile Üniversite sınavında diploma notu eskisi kadar etkili olmamakta ise de halen bu sınavda diploma notunun etkisi aşikardır.Diploma Notu nasıl hesaplanır Sorusuna cevap ararken yapacağınız küçük bir araştırmada görülecektir ki, bu konu ile alakalı bir çok konu,görüş ve formül bulunmaktadır.İşin aslı diploma notu hesap işlemi tektir, sizle aşağıda paylaşacağımız hesaplama yöntemi en doğru ve kabul gören diploma notu hesaplama yöntemidir.

Gelelim Diploma Notu Nasıl Hesaplanır Sorusunun cevabına;Diploma Notu Hesaplarken aşağıdaki yolu izleyiniz.
-Diploma notu hesaplanırken öğrencinin 4 Yıllık Lise döneminde alınan yıl sonu not ortalamasını 4’bölün
-Çıkan Sonuç 5 ile çarpılır ve ÖSYM’nin belirlediği 0.12’lik katsayı ile çarpılır
-Çıkan Sonuç Öğrencinin Diploma Notu Olarak olacaktır.
Ayrıca dip not olarak diploma notu hesaplamalarında şu bilgilerde sahip olmanız diploma notu hesaplarken yanlış yapmamanıza yardımcı olacaktır.

Diploma Notu Hesaplarken Bunlara Dikkat Edin!

-Öğrencinin diploma notunu hesaplarken yıl sonu ortalamalarının 50’nin altında olmaması gerekmektedir.
-Diploma Notu Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı liselerde ve Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı liselerde eski sisteme göre katsayılar farklı olarak değerlendirilmekteydi.ÖSYM’nin son yaptığı değişikliğe göre farklı lise öğrencileri için ayrı katsayı kaldırılmış, katsayı uygulaması tüm liselerde aynı olmuştur.
-Tüm Liseleri İçin Uygulanacak 0.12’lik Katsayı ile çarpılacaktır.
Diploma notu hesaplama ile ilgili gerekli iş ve işlemleri yukarıda sizlerle paylaştık bu konu ile alakalı olarak bizlerle paylaşmak istediğiniz soru ve görüş ve önerilerinizi konu altına yorum yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

24 Ağustos 2018, 15:13

Sebzeleri Pişirme Yöntemleri – Teknikleri Nelerdir?

Sebzeleri Pişirme Yolları: Kış mevsimi sebze mevsimi. Kışın çok fazla çeşitte sebzeyi marketlerde pazarlarda görüyoruz. Sebzelerin insan sağlığı üzerindeki olumlu etkilerini herkes bilir. Sindirimi kolay ve kalorisi azdırlar. Birbirinden lezzetli bu sebzeleri nasıl pişirmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Sebze pişirme yöntemlerini ve nelere dikkat etmeniz  gerektiğini bu yazımızda öğreneceksiniz.  Buharda sebze pişirme...

Devamını Görüntüle