27 Temmuz 2018'de eklendi

Empati Nedir Ve Özellikleri? Nasıl Geliştirilir?

Bizi takip edin:
Empati Nedir Ve Özellikleri? Nasıl Geliştirilir?

Empati Nedir? Nasıl Geliştirilir?

Empati kelimesini günümüzde çokça duymaktayız ancak empati nedir sorusuna cevap vermek kimi zaman mümkün değildir. Empati nedir sorusuna cevap verecek olursak, empati bir başkasının içinde bulunduğu durumu, davranışlarındaki motivasyonu, içsel duygularını, davranışlarını içselleştirme durumudur. Kısa ve öz bir tanım yapacak olursak empati kendimizi başkasının yerine koymak demektir. Bu durumla sık sık karşılaşmışsınızdır. Bazı olumsuz durumlarda şu cümleyi duyarsınız: Kendini benim yerime koysana. Bu cümle aslında empati kelimesinin tam olarak ne olduğunu gösterir. Kendinizi başkasının yerine koyup onun gibi düşünür, onun gibi olaylara bakarsak bu duruma empati kurmak diyebiliriz. Empati kurmak karşınızdaki kişiyi tam olarak anlayarak gerçekleşir. Sadece kendinizi onun yerine koyarak empati kuramazsınız. Olaylara, durumlara tam olarak karşınızdaki kişi gibi bakmakla empati kurabilirsiniz.

Empati Nasıl Gerçekleşir?

Empati kurmak için bazı adımların ve durumların gerçekleşmesi gerekmektedir. Empatinin önemi bu adımların gerçeklemesine bağlıdır. Empatinin tam olarak gerçekleşmesi için kendinizi karşınızdaki kişinin yerine koyarak, olaylara onun bakış açısı ile bakmak birinci adımdır. Buna rağmen, karşınızdaki kişinin bütün duygularını içselleştirmek mümkün değildir, bu kuralı asla unutmayın.
İkinci adım karşınızdaki kişinin duygu ve düşüncelerini tam olarak anlayabilmek ve onun gibi hissedebilmek ile gerçekleşir. Karşınızdaki kişinin bütün içsel duygularını tam olarak anlayabilmeniz gerekmektedir. Empatinin gerçekleşme süreci için gereken son adım ise karşınızdaki kişiyi anladığınızı o kişiye söylemektir.

Empati Geliştirme Yolları

Empati geliştirilebilir bir davranış olarak karşımıza çıkar. Empati geliştirme yolları kişiden kişiye göre değişim göstermektedir. Empati duygusunun geliştirmek için çocuklar ve yetişkinler arasında da fark bulunmaktadır. Bu yüzden bu duyguyu geliştirmek için kişiye göre yol seçilmesi en mantıklı olan yoldur. Bir yetişkin için empati geliştirme yolları arasında en uygun olanı empatinin yararları hakkında bilgi vermektedir. Çocuklar için bu yöntem çocuk tarafından anlama güçlüğü olacağı için biraz da olsa zor bir yöntemdir. Çocuklar için empati geliştirme yolları arasında en uygunu empati örnekleri vermektedir. Çünkü çocuklar örnekler sayesinde daha çabuk bir şekilde empati duygusu kavrayabilecektir. Siz de çocuklarınızda empati duygusunu geliştirmek için bu yöntemleri kullanabilirsiniz.
Gerek yetişkinlerin gerekse de çocukların empati duygusunu öğrenebilmesi ve bunu hayatına yansıtabilmesi ile birlikte, insan ilişkileri düzene girecek, hayatları çok daha fazla kolaylaşacaktır.

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

Evren 29 Eylül 2018

Empati kurabilen insanlar aslında mutlu insanlardır. Karşısındaki insanları anladığı içinde hiçbir zaman kalp kırmazlar

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

31 Temmuz 2018, 17:31

Türkiye’de Veterinerlik Nasıl ve Ne Zaman Başladı?

Cumhuriyet kurulduğu zaman Türkiye’nin nüfusu 13 milyon, hayvan varlığı 23 milyon kadardı. Ülkede tek bir Veteriner sağlık kurumu vardı. Hayvan ıslahı söz konusu olmadığı gibi, aşı üretimi de çok azdı. Birçok ilde, hattâ hayvancılık bakımından çok önemli olan bölgelerde bile veteriner yoktu. Bu yüzden, herhangi bir yerde çıkan salgın bütün yurda kolayca yayılıyor,...

Devamını Görüntüle
Scroll Up