04 Eylül 2018'de eklendi

Eskiden İnsanlar Tuvalet İhtiyaçlarını Nasıl Gideriyordu?

Eskiden İnsanlar Tuvalet İhtiyaçlarını Nasıl Gideriyordu?

İlk Tuvalet Ne Zaman Kullanıldı?

İnsanlık tarihinin ilk yıllarında insanlar uzunca bir süre tuvalet kullanım ihtiyacı duymadılar çünkü küçük topluluklar halinde yaşadıklarından bu çevreden herhangi bir yerde bu ihtiyaçlarını giderebiliyorlardı. Ancak daha büyük topluluklar halinde yaşamaya başladıkça tuvalet ihtiyacını gidermek daha büyük bir sorun haline geldi. Çünkü yaşam alanları genişledi , nüfus artış gösterdi dolayısıyla tuvalet ihtiyaçlarını giderebilecek alanlar kısıtlandı ayrıca kötü kokular ve hastalıkların artması bir çözüm bulunması gerektiğini gösterdi.

İlk uygarlıklardan olan Sümerler, Mısırlılar ve Hindular bir oturak icat edip hacetlerini giderdikten sonra biriken pisliği bir dereye yada uzak bir yere boşaltıyorlardı.Bundan yaklaşık 2000 yıl öncesinde ise Romalılar tuvalet ihtiyacını gidermek için farklı bir yöntem geliştirdiler. Tuvalet atıkları altından su akmakta olan bir deliğin içine düşüyor ve böylece topluluktan uzağa su yoluyla taşınıyordu.

Tuvaletin Keşfi

Açık arazide çalışan insanların ve çiftçilerin ise bu sorunun üstesinden gelmesi oldukça kolay oluyordu. Bir çukur kazarak bu çukur dolana kadar ihtiyaçlarını burada gideriyor daha sonra dolan çukuru toprakla kapatıp kendilerine yeni bir çukur açıyorlardı. Gece ise bir lazımlık kullanarak ihtiyaçlarını gideriyorlardı.
Bugün ki tuvaletlerin ilk örnekleri 18.yy da İngiltereli bir saat yapımcısı olan Alexsander Cumming ve Joseph Bramah tarafından tasarlandı. Tuvaletten kaynaklanan kötü kokuların giderilmesi ise 1850 yılında Stephen Green in ‘ U ‘ şeklinde bir boru monte etmesiyle sona ermiş oldu. Bu boru içerisinde sürekli bir miktar suyun kalması koku oluşumunu önlemeye yardımcı oluyordu.

Bugün ki rezervuarların icat edilmesi için ise 1888 yılının beklenmesi gerekti bu yılda zincir çekilince tuvalete su akıtan klozetler kullanılmaya başlandı .

Ülkemizde tuvaleti adlandırmak için hela,kenef,ayak yolu ,00 ,WC gibi isimler kullanılır . WC ingilizce water closed kelimesinin baş harflerinin kullanılmasıyla oluşturulmuştur ve tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır.

Tuvalet hepimizin ihtiyacını karşılayan ama hayatımızda olmazsa olmaz mekanlardan bir tanesidir. İnsanın hijyen içinde kalması ve sağlığını koruyabilmesi içinde her zaman temiz olması gereklidir.

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

Cemre 27 Eylül 2018

Eskiden hakikaten zormuş o ne öyle önce yapıyorlar biriktiriyorlar sonrada onları toplayıp uzak bir yere götürüyorlar.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

31 Temmuz 2018, 17:31

Türkiye’de Veterinerlik Nasıl ve Ne Zaman Başladı?

Cumhuriyet kurulduğu zaman Türkiye’nin nüfusu 13 milyon, hayvan varlığı 23 milyon kadardı. Ülkede tek bir Veteriner sağlık kurumu vardı. Hayvan ıslahı söz konusu olmadığı gibi, aşı üretimi de çok azdı. Birçok ilde, hattâ hayvancılık bakımından çok önemli olan bölgelerde bile veteriner yoktu. Bu yüzden, herhangi bir yerde çıkan salgın bütün yurda kolayca yayılıyor,...

Devamını Görüntüle
Scroll Up
Bize destek vermek amaçlı reklamlara tıklayıp 1 dakika açılan sayfada gezinebilirsiniz..
+