31 Temmuz 2018'de eklendi

Kendini İyi Hissetmek İçin Öneriler – Tavsiyeler

Kendini İyi Hissetmek İçin Öneriler – Tavsiyeler

Kenidinizi Daha Pozitif Hissedebilirsiniz..

Bir insanın aklından günde, 25.000 ila 50.000 arası düşünce geçtiğini, hatta bazı kimselerde bu sayının 60.000’i
bulduğunu biliyor muydunuz? Çılgın rakamlar öyle değil mi? Peki bunun hiç farkına varmış mıydınız? Bir günde bu kadar çok düşüncenin aklınızdan geçtiğini elbette anlamamıştınız değil mi? Bu düşüncelerin çok büyük bir kısmı geçmişle ilgili iken, yaklaşık 10.000 kadarı gelecekle ilgili düşüncelerden oluşuyor.
Yoğun iş yaşamı, günlük stresler, trafik, faturalar, çocukların okul masrafları, evin ihtiyaçları, hafta sonu oynanacak derbi maçı, Brezilya Serie B’deki Vasco da Gama-Avai maçının sonucu, Amerikan seçimleri, soyu tükenmekte olan hayvanlar, vitrindeki o güzel abiye, yumurta mı tavuktan, tavuk mu yumurtadan? O kadar çok şey geçiyor ki aklımızdan, bunun önüne geçmek, bunu durdurmak mümkün değil.
Peki, olumsuz düşünmeyi hayat felsefesi haline getirip, bardağın hep boş kısmını görenler için bu hayat nasıl çekilir olabilir ki? Günde 25.000 olumsuz düşünce ile yaşamak, insana ancak eziyet verir. Bu olumsuz düşüncelerin olumluya evrilme şansı var mıdır? Daha pozitif düşünmek, daha pozitif bir hayat sürdürmek için ne yapacağız? İşte size bunun için 4 öneri.

1-) Olumsuzlukların Nereden Geldiğini Anlayın

Bir hastalığın tedavi edilebilmesi için öncelikle teşhisi konulmalıdır. Öncelikle olumsuz bir bakış açısına sahip olmanıza neden olan faktörleri tespit etmeli, bu düşüncelerin kaynağını bulmalısınız. Olumsuz düşünceleri pozitif düşüncelere dönüştürmenin birinci adımı budur.

Olumsuz düşüncelere kapıldığınızda yaşadığınız olayları, o anda yanınızda bulunan insanları şöyle bir düşünün. Kimler sizi olumsuz düşünmeye sevk ediyor ya da hangi olaylar? Bu insanlardan mümkün olduğunca uzak durun, çünkü onlar enerji avcısı insanlardır. Size verebilecekleri tek şey sadece daha çok kaygıdır. Olumsuz düşüncelere kapılmanıza neden olan olaylarla ilgili baş etme stratejileri geliştirmeyi deneyin.
Sizi en çok ne kızdırıyor düşünün. Ve bu olay karşısında tavır değişikliğine gidin. Örnekle açıklamak gerekirse;
Trafikteyken kırmızı ışıkta korna basılmasından nefret ediyorsunuz diyelim. Böyle bir durumda, düşüncelerinizden süzülen olumsuz bütün sözcük dağarcığınız beyninizin nöronlarını esir alıyor ve bazen de bu dudaklarınızın arasından çıkıp gidiyor.

Bir de duymazdan gelmeyi deneyin. Müziğin sesini biraz daha açın ve umursamayın. Olumsuz duygu ve düşünceler içinde siz yıpranırken, arkanızdan korna çalan adam hayatına devam ediyor ve olan size oluyor değil mi? Niye umursuyorsunuz ki? Takmayın.

2-) Rutinlerin Dışına Çıkın

İnsanların konfor bölgeleri vardır ve bunun dışına pek çıkmak istemezler. Fakat alışkanlıklarınızın sizi esir almasına her zaman izin vermemeniz gerektiğini unutmayın. Olumsuz ve kötü alışkanlıklarınızın esiri olmayın. Rutin dışına çıkıp, bazen çılgınca şeyler yapmayı deneyin. Nihayetinde hayat 7/24 öngörebildiğimiz bir şekilde gelişmiyor. Rutinlerin dışına çıkmak, hayat boyunca karşılaşabileceğiniz farklı ve olumsuz durumlara sizi hazırlayacaktır.

3-) Arızalar Sorun Değildir

Karşılaştığınız sorunlar sizi hayata hazırlayan ve olgunlaştıran birer öğretmendir. Onlara olumsuz gözlerle bakıp, bütün bunlar neden benim başıma geliyor demeyi bırakın ve onlarla yaşamayı öğrenin. Çünkü sorunların size öğreteceği çok fazla şey olabilir. Baş etme stratejileri geliştirerek, daha güçlü olmayı öğrenebilirsiniz mesela.
Evde bozulan eşyaları tamir etmekten hoşlanan bir arkadaşım günün birinde işsiz kalınca, teknik serviste çalışmaya başlayarak hayatını idame ettirdiğinde anladım ki, sorunlar ve arızalar sizi yeni bir hayata hazırlıyor olabilirler. Nereden bilebiliriz ki?

4-) Kendinize Yardım Edin

İnsanın kendi kendine verebileceği bir zararı, bütün dünya toplansa veremeyebilir. O nedenle olumlu duygu ve düşüncelerle kendinize yardımcı olmayı öğrenin. Kendinize güvenin ve olayları kontrol altına alabileceğinizi hissedin. Aciz hissettiğinizde ise, dayanılacak en büyük gücün, Yaratıcı olduğunu hiçbir zaman unutmayın.
Olumsuz düşünmek sadece ruhunuzu değil, bedeninizi de yoracaktır. Çöp kutusunun kendisine değil de yanında açan papatyayı odaklanmayı öğrenin. Ve en önemlisi mutluluğun olumlu duygu ve düşüncelerle iç içe olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

28 Aralık 2018, 15:05

13 Farklı Meydan Okuma | Düello Çeşitleri

Birkaç yüzyıl önce, bir düello, kendi koduyla güzel bir ayindi. Şimdi bir düello tutun, Puşkin ve Dantes günlerinde olduğu gibi, Ceza Kanununa izin vermeyecek. Ve her zamanki kavga banal ve travmatiktir. Lifehacker, bugünlerde bir düelloya itirazınız varsa, nasıl silah ve yer seçeceğinizi anlatıyor. 1. Eskrim okulunda düello West Point /...

Devamını Görüntüle
Scroll Up