17 Ağustos 2018'de eklendi

Kulaklarınız İle Telefonunuzu Kontrol Edeceksiniz!

Kulaklarınız İle Telefonunuzu Kontrol Edeceksiniz!

Günümüzde teknoloji her yeni bir gün de farklı yenilikler ile karşımıza çıkıyor. Yeni çıkan akıllı telefonların birbirinden farklı özellikleri tartışılırken şimdi de yepyeni bir özellik gündeme bomba gibi düştü.
Artık her akıllı telefonda dokunmatik duyarlı ve sese dayalı kontrol var. Bu zaten bilinen ve uygulamada olan bir şey. Ama bilim adamları kulak ile kontrol edilen telefonlar yapma peşinde.

Kulak Hareketleriyle Telefon Kullanmak

Dışarıdayken telefonu kontrol etmek pek kolay olmuyor. Hele ki eller doluysa, marketten, alışverişten geliniyorsa o zaman işler biraz daha zor oluyor. Çünkü eller dolu olduğunda telefon kontrolü çok zor oluyor. İşte buna karşı yüz ve kulak hareketlerine duyarlı hale getirilecek cihazlar tasarlanmaya başlıyor. Bu sayede teknoloji yine günlük hayatı kolaylaştırma yolunda büyük bir adım atmış olacak.

Almanya’nın gelişmiş bilim enstitülerinden birinde görevli olan ünlü bilim adamları EarFS adında bir sensör geliştirdi. Bu sensör kulağa bağlı olacak ve telefonu kulak ile yüz hareketleri ile yönlendirmeye yarayacak.

Kulağın arkasında yer alacak bu sensörler ile gelen aramayı açma ya da reddetme kulak hareketleri ile gerçekleştirilmiş olacak. Bunun yanı sıra da müzik dinliyorsanız eğer yine kulak hareketleriniz ile müzikleri değiştirebilecek, ellerini kullanmaya ihtiyaç duymayacaksınız. Ayrıca gelen bilgilere göre bu teknolojinin bir diğer meyvesi de sürücüler ile kontakta olması. Şuuru yerinde olmasına rağmen bedenen felç olan yani uykuda olan sürücüler ile bu teknoloji sayesinde iletişim kurulacak.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

06 Ağustos 2018, 04:58

En İşlevsel Dijital Asistan Hangisi?

Hangi Dijital Asistan  Daha Çalışkan? Akıllı telefonların hayatımızın tümüne girmesiyle birlikte hayatlarımızı kolaylaştırması adına farklı işletim sistemlerinde, farklı dijital asistanlar ortaya çıktı. IOS işletim sisteminde Siri, Android telefonlarda Google Now ve Windows işletim sisteminde ise Cortana. Dijital asistan kullanımı ülkemizde halen çok yaygın olmamakla birlikte seveni de çok gereksiz bulanı...

Devamını Görüntüle