24 Ağustos 2018'de eklendi

Sebzeleri Pişirme Yöntemleri – Teknikleri Nelerdir?

Sebzeleri Pişirme Yöntemleri – Teknikleri Nelerdir?

Sebzeleri Pişirme Yolları:

Kış mevsimi sebze mevsimi. Kışın çok fazla çeşitte sebzeyi marketlerde pazarlarda görüyoruz. Sebzelerin insan sağlığı üzerindeki olumlu etkilerini herkes bilir. Sindirimi kolay ve kalorisi azdırlar. Birbirinden lezzetli bu sebzeleri nasıl pişirmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Sebze pişirme yöntemlerini ve nelere dikkat etmeniz  gerektiğini bu yazımızda öğreneceksiniz.

 •  Buharda sebze pişirme yöntemi:

  Sebzelerin besin değerlerini koruyarak, doğal renklerini ve de yapılarını bozmadan yapılan pişirme yöntemidir. Sebzeleri buharda pişirebilmek için özel tencerelere ihtiyacınız vardır.  Bu tencerelerin ızgarasına yıkanıp doğranan sebzeler konulur ve tencereye de bir miktar su eklenir. Sebzelere  kolay pişmelerini sağlayabilmek amacıyla biraz tuz ekilir ve su dolu tencerenin üst kısmına süzgeç kısmı oturtulur. Kapağı kapatılır ve kaynayan suyun buharı ile sebzelerin pişmesi sağlanır.

 • Suda sebze pişirme yöntemi:

  Sebze pişirme yöntemlerinden olan sebzeleri suda pişirmek için, suyun kalitesi, miktarı, sıcaklık derecesi ve pişirme süreleri önem taşır. Sebzeleri suda pişirirken az miktarda su kullanılmalıdır. Su kaynatıldıktan sonra sebzeler suya atılmalı ve az miktarda tuz eklenmelidir. Kaynama esnasında sebzelerin içinde bulunan vitaminle sıcak suya geçtiğinden sebze pişirilen sular dökülmemeli ve kullanılmadır. Bu suları yemeklerde, çorba yapımında veya sos hazırlamada kullanabilirsiniz. Sebzeleri kaynatırken kaynamaya başladığı anda ocağın altını kısmalısınız. Ve pişirme süresini çok uzatmamaya çalışmalısınız. Ayrıca lahana, karnabahar gibi yoğun kokulu sebzeler yemeğinizin tadını etkileyeceği için kaynatırken tencerenin kapağını kapatmamalısınız. Sebzeleri kaynayan suya azar azar eklerseniz besin değerlerin kaybını minimum seviyeye indirmiş olursunuz.

 

 • Izgarada sebze pişirme yöntemi:

  Elektrikli ızgara kullanarak, odun ateşinde, ızgara teli üzerinde ya da şişe geçirerek etlerle birlikte sebzeler pişirilebilir.  Izgara yöntemi ile sebze pişirmek oldukça lezzetli sonuçlar almanızı sağlar. Sebzeleri yakmadan pişirmeye özen göstermelisiniz.

 

 • Fırında sebze pişirme yöntemi: 

  Hemen hemen bütün sebzeler fırında pişirilmeye uygundur. Fırında sebze pişirirken yağ ve diğer katkı malzemeleri, baharatlar kullanılabilir ki bu yemeğinizi çok lezzetli yapar. Ya da sade olarak katkısız bir şekilde de fırında sebze pişirebilir, sonradan tatlandırabilirsiniz. Fırında sebze pişirirken sebzelerin kuru ısı ile fazla kurumaması için bir miktar su ilave etmelisiniz. Pişme esnasında ortaya çıkan buhar sebzelerinizin kurumasına engel olacaktır.

 • Közleme sebze pişirme yöntemi:

  Közleme yöntemi kıvılcımlı ateşe ya da odun kömürü üzerinde sebzelerin kabukları soyulmadan çevire çevire pişirilmesidir. Yada sıcak odun külü içerisine sebzeler gömülerek pişmesi sağlanır. Bu şekilde pişirilen sebzelerin kabukları soyulmadan tüketilmesi uygun değildir. Lezzetleri muhteşem olur.

 

 • Yağda kızartma sebze pişirme yöntemi:

  Lezzetinden dolayı,sebze pişirme yöntemlerinin en çok tercih edilenlerindendir. Derin kapların kullanılması ve sebzelerin yağ çekmemesi için bol yağda kızartılması gerekir. önce yağın iyice kızdırılması gerekmektedir. Doğranıp yıkanan sebzelerin iyice kurulanması da önemlidir. Aksi takdirde kızartma işlemi esnasında etrafa yağ sıçrar. Bol yağda kısa sürede pişirilmeli ve yanması önlenmelidir. Sebzeler yağda sade olarak kızartılabilir. Hafif una bulanarak da yağda kızartılabilir. Ya da pane şeklinde yani özel olarak hazırlanmış soslara bulanarak da yağda sebze kızartılabilir. Sebzeler kızartıldıktan sonra yağ emici özelliği olan kağıtların üzerine alınmalıdır. Böylece sebzelerin kızartma işlemi sırasında içine geçen yağların emilmesi sağlanır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

20 Ağustos 2018, 01:25

Lazerle Leke Tedavisi Ne Kadar Etkili?

Lazerle Leke Tedavisi Nedir? Cildimizin rengini melanin denen madde vermektedir. Melanin ciltte belirli bölgelerde yoğun olarak bulunduğunda bu bölgelerde cilt lekeleri oluşmaktadır. Çeşitli yerlerde yoğunlaşarak lekelere neden olan melanin maddesinin, bu alanlarda yoğunlaşmasının da çeşitli sebepleri vardır. Genellikle yaşlılıktan dolayı bu lekelere maruz kalabiliriz. Bir diğer neden ise güneştir. Güneş...

Devamını Görüntüle
Scroll Up