28 Temmuz 2018'de eklendi

Telefon Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler | Rehber

Telefon Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler | Rehber

Sizin İçin En Uygun Telefon Hangisi?

Bu sorunun cevabını vermek gerçekten çok zor olabiliyor. Ancak isteklerinizi ve şartlarınızı iyi belirlediğiniz takdirde zaten sizin için olan en uygun telefon kendini gösterecektir.
Rehbere başlamadan önce her bir adımı dikkatlice okumanızı ve anlamanızı tavsiye ediyoruz. Yoksa yine kararsızlıkla baş başa kalacaksınız. Buyurun rehberimize geçelim.

Adım 1: İhtiyaçlarınızı Belirleyin

Size en uygun telefonu seçmek için aslında en önemli adım bu adımdır. Çünkü gerçekten ihtiyaçlarınızı görecek bir telefon almak istiyorsanız bu adımı uyguladıktan sonra kalan telefonlarla devam edeceksiniz.
Size en uygun telefon için ihtiyaçlarınız neler olabilir bir gözden geçirelim.

 • Kullanım amacınız nedir?

Örneğin bir öğrenciyi ele alalım. Bir öğrenci çoğu zaman telefonun tüm özelliklerinden faydalanır. Bunun kullanım sıklığı çok önemlidir.  Telefonu sık mı kullanıyorsunuz, yoksa arada bir mi? Örneğin çok sık telefon kullanan bir kişi olsun.

 • Fiyatının sizin için uygun olması

Fiyat konusu elbette en önemli unsurlardan birisidir. Bu konuda fiyat aralığınızı iyi belirlemenizde fayda var. Eğer yararı dokunacaksa fiyat aralığı bir nebze zorlasanız sizin için daha iyi olabilir. Örneğin fiyat aralığımız 1500-2000 lira arası olsun.

 • Ekranın büyük/küçük olması

Büyük ekranlı telefonlarda film ve video izlemesi çok zevkli olabilirken, tek elle kullanımı zorlaştıran unsurlar bulunur. Küçük ekranda ise kullanım kolaydır ancak kişiye bağlı olarak ekran zevk vermez. Örneğin burada seçeneğimiz 5-inç olsun.

 • Bataryanın büyük/küçük olması

Batarya konusu gerçekten önemlidir. Aldığınız telefon büyük ekranlı telefonlarda batarya yetmeme sorunu yaşanmazken, küçük ekranlı telefonlarda sıkça görünür. Seçtiğimiz kişi telefonu çok sık kullanan bir kişiydi ve bu yüzden batarya sıkıntısı yaşayacaktır. Bu yüzden 5-inç boyutlarında bir telefon yetmeyebilir ancak yine de seçimlerimiz bu şekilde dursun.

 • RAM ve Depolama alanlarının size uygun olması

RAM bir telefon için gayet önemli bir unsurdur. Zira seçtiğiniz işletim sistemine göre değişse de kasmalar ve donmalar RAM yüzünden olabilir. Ayrıca depolama alanı konusu da çok önemlidir. Bir öğrenci içi telefonunda müzik, fotoğraf, video ve birçok oyun barındırır. Böyle bir kişiye 32 GB ideal olabilirken, 64 GB önerilecek seçeneklerdendir. Örneğin bizim kişimiz 32 GB depolama alanı istesin.

 • Kamera performansının sizin için önemi

Eğer bir akıllı telefonda kamera ile vakit geçiriyorsanız işiniz biraz daha zor olacaktır. Ancak iyi bir kamera lensten ve diyafram açıklığından belli olur. F1.8 ile F2.2 diyafram açıklığında iki kamera olsun. Bunlardan F1.8 düşük ışıkta iyi performans verirken diğeri vasat olacaktır. Örneğin bizim kişimiz için kamera çok da önemli olmasın.

 • Telefonun sağladığı güvenlik önemleri

Aslında birçok akıllı telefon üreticisi sağladığı güvenlik önemli aynı diyebiliriz. Tabi farklar da bulunur ancak çok da etkilemez. Örneğin bizim kişimiz standart parmak izi okuyucusu olan bir telefon seçmek istesin.

 • Telefon ile birlikte gelen ek özellikler

Bu konuda oldukça önemlidir. Çünkü telefon üreticileri sizin daha çok özellik almanızı ve para kazanmayı hedeflemektedir. Ancak sizin ihtiyacınız olan özellik o olmayabilir. En basitinden bir öğrenci Samsung Galaxy Note serisinde gelen S Pen’e neden ihtiyaç duysun? Sırf o kalem yüzünden bir telefona 300 lira fazladan veriliyor. Aynı özelliklerde başka bir telefon size daha uygun fiyata gelebilir. Bu tür tuzaklara düşmeyin.
Bu gibi seçeneklerin hepsinin cevabını vermek sizin için en uygun olacak telefonları büyük oranda kısıtlayacaktır.
Tüm bu ihtiyaçlardan sonra karşımıza Android işletim sistemine sahip 13 tane akıllı telefon, iOS tarafında ise sadece iPhone 6 32 GB çıktı. Günümüz teknolojisinde biraz daha yetersiz kalsa da eğer iOS işletim sistemli bir telefon istiyorsa zaten tek bir seçenek ortaya çıktı. Ancak Android tabanlı bir telefon istiyorsa ikinci adıma geçiyoruz. Şimdi istediğiniz tasarımı belirleyerek biraz daha kısıtlayalım.

Adım 2: Telefon Tasarımını Belirleyin

Tasarım konusu elbette ki kişiden kişiye değişen bir kavramdır. Ancak yine de bazı tekniklerden bahsetmek istiyorum. Öncelikle köşeleri sert mi, yumuşak mı istiyorsunuz? Telefon oval mi olsun, yoksa dikdörtgen mi? Telefonda 2.5D ekran görünümü olsun mu? Telefonun rengi ne olsun? En önemli soru ise telefon ergonomik mi? Hepsinin cevabı istekler doğrultusunda verildiği taktirde oldukça kısıtlanmış bir liste göreceksiniz.
Örneğin bizim kişimiz telefonun çok sert yapıda görünmesini istemiyor ve beyaz renkli olmasını istiyor.
Bu durumları da eklediğimiz taktirde elimizde 6 adet telefon kalıyor. Tabi burada koşullar değişebilir. Örneğin beyaz telefon isteniyor ancak beyaz renk olmayabilir. Kişi burada alternatif üretebilir.

Adım 3: Tecrübelerinizden Faydalanın

Sizin için en uygun telefonu bulma konusunda sizi en mutlu edecek adımdır. Çünkü geçmişte kullandığınız telefonlarda beğenmediğiniz hangi özellik varsa onları çıkartırsınız. Mesela ekran içindeki sanal tuşları beğenmiyor olabilirsiniz. Fotoğraf çekerken deklanşör isteyebilirsiniz. Kilit açma-kapama tuşunu arkada ya da yan tarafta sevmiyor olabilirsiniz. En basitinden şarjı uzun giden bir telefon istiyor olabilirsiniz.
Bu seçenekle birlikte ihtiyaçlarınız değişebilmektedir. Yani aslında şartlar bunu değiştirmektedir. Bu yüzden biz en iyisi dördüncü adıma geçelim.

Adım 4: Şartlarınızı Gözden Geçirin

Sizin için en uygun telefon artık ortaya çıkmaya başladı. Kafanızda bir şeyler var. Şimdi istediğiniz şartları, tecrübelerinizden faydalanarak gözden geçirin. Sizin canınızı sıkan veya ihtiyacınız olmayan özellikleri belirleyin. Fiyat aralığınızı biraz daha şekillendirin. Örneğin fiyat aralığınız 1500-2000 ise siz 1300-2200 arasındaki telefonlara da bir bakın.
İhtiyaçların yeniden belirlenmesi durumunda ortaya çıkan listedeki telefonlar epey az değil mi? Belki de size en uygun olan telefonu buldunuz. Ancak bulamayanlar için beşinci adımı uygulayalım.

Adım 5: Kalan Seçenekler

Anlaşılan kararsız kaldınız. Sizin için en uygun telefonlardan 2-3 tane olması gerekir. Daha fazla telefon varsa rehberi tekrarlayın ve telefon sayısını olabildiğince düşürün. Kalan seçeneklerde aklınızda şu şekilde sorular oluşabilir.

 • İthalatçı garantili alsam daha ucuz olur ama güvenebilir miyim?

Şimdi bu konu gerçekten önemlidir. Çünkü en uygun telefonu alacam deyip de en kötü telefonu almış olmayın. Tedarikçi firmalar bu işin sadece kârını düşünürler. Hatta bazı tedarikçi firmalar (Telefonun üreticisi ile alakası olmayanlar) IMEI numarasını saklayıp daha sonra başka telefonlarda kullanarak sizi zor duruma düşebilirler. İthalatçı firma garantili bir telefon alıyorsanız, tedarikçiyi ve garantiyi veren firmayı iyice araştırmanızı tavsiye ediyoruz.
Tabi en uygun telefonu almış da olabilirsiniz. Çünkü düşününce çoğu insan telefonu ile ilgili garantiye gidilecek kadar büyük bir sorun yaşamaz. Eğer böyle düşünen biriyseniz ve kendinize güveniyorsanız ithalatçı garantili alabilirsiniz.

 • Tasarım tamam ama ihtiyaçlarımı görecek mi?

Aslında çoğu akıllı telefon işlerinizi görecek vaziyettedir. İşlemcisini arttırarak sadece yaptığı kârı yükseltmeye çalışır çoğu firma. Bu yüzden pek şüpheniz olmasın. Seçtiğiniz fiyata göre elbette ki işlerinizi görecektir. Ancak daha fazlasını beklemeyin.

 • Biraz daha pahalısı daha güzel onu mu alsam?

Bu düşünce biraz yanlıştır. Çünkü sürekli artarak gider ve elinizden büyük miktarda para çıkmış olur. Sonuç olarak ise çoğu özelliğini kullanmadığınız ve telefon herhangi bir hasar aldığında insanlıktan çıkacağınız bir telefonunuz olur. Tabi herkes için söylemiyorum ancak genel olarak böyledir. Dikkat edin, büyük firmalar bile para kazanmak için sizi bu tuzağa sürükler.

 • İki telefonda çok güzel hangisini alsam?

Size en uygun telefonu bulma konusunda çok mu kararsız kaldınız. O zaman yapacağınız ilk iş iki telefonu en ince ayrıntısına kadar araştırmak olacak. Buradan illa ki sizin istediğiniz özellikte sonuçlar alacaksınız. Tabi bu üç telefonda olabilir ancak üçü geçerse işiniz biraz zor. Çünkü araştırmak da zahmetli bir iştir. Bu yüzden üçten fazla telefon arasında kararsız kaldıysanız rehberi baştan uygulamanızı tavsiye ediyoruz.
İşte bu kadar… Artık istediğiniz özellikte size uygun olan telefonu elde ettiniz. Örneğimizdeki kişi ise Samsung Galaxy C7 telefonunu seçti. Çünkü aradığı ihtiyaçlarını tekrar gözden geçirdi ve düşük fiyatlı büyük ekranlı telefonlara da baktı. Sonuç olarak şarjı iyi giden, 64 GB, beyaz bir akıllı telefon seçti.
Umarım bu rehber sizler için faydalı olmuştur.

Yorumlar

Yazıya 3 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

Ersin 26 Eylül 2018

En uygun telefon değil elbet ama s6 edge plus kullanıcısı olarak çok memnunum telefonumdan. Herkese tavsiye ederim.

Nuri 29 Eylül 2018

Eskiden 3310 ile başladım ve 6630 ile devam etmiştim. En güzel zamanlarda o zamanlardı. Şimdi eskisi kadar keyif alamıyorum telefonlarda

Kazım 2 Ekim 2018

Bende hala iphone 4 var ve çok sıkıldım bu telefondan, ekranı çok küçük. Daha büyük ekranlı uygun fiyatlı neler bulabilirim?

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

17 Ağustos 2018, 19:23

Kulaklarınız İle Telefonunuzu Kontrol Edeceksiniz!

Günümüzde teknoloji her yeni bir gün de farklı yenilikler ile karşımıza çıkıyor. Yeni çıkan akıllı telefonların birbirinden farklı özellikleri tartışılırken şimdi de yepyeni bir özellik gündeme bomba gibi düştü. Artık her akıllı telefonda dokunmatik duyarlı ve sese dayalı kontrol var. Bu zaten bilinen ve uygulamada olan bir şey. Ama bilim...

Devamını Görüntüle