; charset=UTF-8" />Türkiye'de Veterinerlik Nasıl ve Ne Zaman Başladı? - lakurcala.com
31 Temmuz 2018'de eklendi

Türkiye’de Veterinerlik Nasıl ve Ne Zaman Başladı?

Türkiye’de Veterinerlik Nasıl ve Ne Zaman Başladı?

Cumhuriyet kurulduğu zaman Türkiye’nin nüfusu 13 milyon, hayvan varlığı 23 milyon kadardı. Ülkede tek bir Veteriner sağlık kurumu vardı. Hayvan ıslahı söz konusu olmadığı gibi, aşı üretimi de çok azdı. Birçok ilde, hattâ hayvancılık bakımından çok önemli olan bölgelerde bile veteriner yoktu. Bu yüzden, herhangi bir yerde çıkan salgın bütün yurda kolayca yayılıyor, büyük kayıplara yol açıyordu.
Gerek hayvan hastalıklarıyla savaş, gerek hayvan ıslahı ve üretimi konusunda bütün ilerlemeler Cumhuriyet döneminde gerçekleştirildi. 1973′te veteriner sağlık kurumlarının (enstitü ve laboratuvar) sayısı 26′yı, hayvan ıslah kurumlarının sayısı 30′u bulmuş, veteriner sağlık kurumları, aşı, serum, ve biyolojik madde üretimi yurt ihtiyaçlarını karşılayacak duruma gelmişti. 1940′ta 4 milyon doz olan aşı üretimi 1973′te 93 milyon doza ulaştı. 1972′de 65 milyon hayvan aşılanabildi. Veteriner hekim sayısı 1140′a, hayvan sağlık memuru sayısı 1200′e yükseldi. 1972′de ülkede mevcut 5 hayvan hastahanesi ile 16 hayvan dispanserinde 76.000 hayvan muayene ve tedavi edilmişti.
Avrupa’da ilk veteriner okulu XVIII. yy. sonlarına doğru açılmıştı. Türkiye’de ilk veteriner okulunun açılış tarihi ise 1842′dir. Bu okul, o devrin bütün yüksek okulları gibi her şeyden önce ordunun ihtiyacını karşılamak amacını güdüyordu.

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

Erdil 28 Eylül 2018

Üniversite sınavı zamanı bende hep veterinerlik istemiştim hayvanları çok sevdiğimden dolayı ama kısmet olmadı. Onun yerine hukuk okuyorum 🙂

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

24 Ağustos 2018, 15:13

Sebzeleri Pişirme Yöntemleri – Teknikleri Nelerdir?

Sebzeleri Pişirme Yolları: Kış mevsimi sebze mevsimi. Kışın çok fazla çeşitte sebzeyi marketlerde pazarlarda görüyoruz. Sebzelerin insan sağlığı üzerindeki olumlu etkilerini herkes bilir. Sindirimi kolay ve kalorisi azdırlar. Birbirinden lezzetli bu sebzeleri nasıl pişirmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Sebze pişirme yöntemlerini ve nelere dikkat etmeniz  gerektiğini bu yazımızda öğreneceksiniz.  Buharda sebze pişirme...

Devamını Görüntüle
Scroll Up