; charset=UTF-8" />Nasıl Bir Araba Alsam - Araba Seçme Rehberi- Dikkat Edilmesi Gerekenler
30 Ağustos 2018'de eklendi

Yeni Araba Satın Alma Rehberi

Yeni Araba Satın Alma Rehberi

Yeni bir araç alanlara baktığımız zaman genel anlamda tecrübesiz olunduğunu söylemek mümkün. Çünkü araba teknik bir konudur ve iyi bir seçim yapamadığınız da pişman olma durumunuzda var. Bu yalnızca aldığınız arabanın motorunun arızalı olması ya da kazalı olması değil aynı zamanda konforu ve kullanımına yönelikte olabilir. Bizde bu makalemizde buradan yola çıkarak aracınız için çok paralar vermeden önce en kullanışlı aracı nasıl seçersiniz bunu incelemek istedik.

Alacağınız Aracı Ne Amaçla Kullanacaksınız?

Bir araba almadan önce iyi düşünmek gerekiyor. Çünkü satın alacağınız aracınızı ne sebeple istediğinizi bilmeniz önemli. Kafanızda ne sebeple alacağınızı belirledikten sonra marka ve model araştırmasına başlayabilirsiniz. Kafanıza göre bir araç bulduğunuz da ise ilk aklınıza gelen bu aracı kaç yıl kullanmak istediğinizdir. Arabayla sık seyahat eden birimisiniz yoksa konfor düşkünü mü, bunları almadan önce düşünmek sizin işinizi de kolaylaştıracaktır.

Bütçenizi Belirleyin

Araç satın alırken öncelikli olarak cebinizdeki paranızın hesabını yapmalısınız. Eğer ki kredi çekmeyi düşünüyorsanız en fazla taksitleri ne kadar olmalıdır? Bunun araştırmasını yapmalısınız. Arabanın yakıt tüketimi ve ilerde satmak istediğiniz de arabanın piyasasının ne olduğunu araştırın ve kendinize ona göre bir bütçe belirleyin.

Ek Giderler

Arabanızı satın aldığınız da karşınıza muhtemelen ek giderler çıkacak. Aracın tüm bakımları yapılmış olsa da sigortası, kaskosu, yağı suyu derken cebinizde biraz daha para çıkacağını unutmayınız. Bunun için cebinizdeki son kuruşa kadar araç bakmamalısınız. Bazı araçların satış sonrasında arıza yapması da burada ek giderlere dahil edilebilir.

Aracın Fonksiyonları

Araçların tamamının kendine göre bir fonksiyonelliği bulunuyor. Bazı araçlar hıza yatırım yaparken bazıları da konforu öne tutmuştur. Siz bunlardan hangisini tercih ediyorsanız ona göre bir tercih yapmanızda fayda vardır. Kendinize ve ailenize uygun olan bir araba modelini belirlemelisiniz.

Ne Zaman Araç Alınmalıdır?

Araba satın almak için belli dönemler vardır. Çünkü bu dönemlerde fiyatlarda ciddi anlamda bir düşüş söz konusudur. Örneğin okulların açıldığı dönemlerde araba fiyatları düşüşe geçer yani kışın biraz daha ucuz olur. Okulların kapanmasıyla birlikte tekrar yükseliş başlar. Özellikle bayram öncesinde araba almamanızı tavsiye ederiz. 

Yorumlar

Yazıya 5 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

Nazmi 26 Eylül 2018

Ülkemizdeki boyalı araç takıntısını anlamıyorum. Lokal boya olsa bile en kötü 5 bin lira değeri düşük ikinci elde. Bırakın artık boyalı araç fobisini, yürüyenine bakın asıl

Enes Mert Bilge 26 Eylül 2018

Keisnlikle katılıyorum boya takıntısı değişen takıntısı çok fazla büyütülüyor. Sonuçta 2.el bir araba alıyorsun fabrika çıkışlı olmasını beklememek lazım. bence ağır bir kazası olmadığı sürece ve parçalarının orjinaliyle değiştiği sürece alınabilir

Can 28 Eylül 2018

2. el araç satın alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında, aracın km bilgisi de oldukça önemli. Bazıları oynayabiliyor o yüzden TÜVTÜRK’den km bilgisi alabilirsiniz.

Hasan 2 Ekim 2018

Ben her zaman dinamo testine bakarım. Motorun ömrü yüzde kaç kalmış asıl önemli olan budur gerisi teferruattır

Aslan Ç. 28 Ekim 2018

Araba alacaklar için gerçekten güzel bir rehber olmuş. Dikkat edilmesi gereken şeyler gerçekten önemli.. Teşekkürler.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

02 Eylül 2018, 21:38

Alfa Romeo Fiyatı ve Teknik Özellikleri

Teknik özellikleri ve performansıyla ön plana çıkan 2017 model Alfa Romeo marka araçları çok uygun fiyatlara satın alabiliyorsunuz. GIULIETTA, GIULIA ve ALFA ROMEO 4C modelleriyle adından söz ettiren marka ülkemizde de yeni otomobillerinin tanıtımını yaptı. Alfa Romeo GIULIETTA Fiyatları GIULIETTA 1.6 JTD 120hp PROGRESSION DİZEL MT Model araç 120 Beygir Gücüne...

Devamını Görüntüle
Scroll Up