24 Temmuz 2018'de eklendi

Beynimizin Sağlığı İçin 11 İpucu

Beynimiz; vücudumuzu düşünmemizi hislerimizi kısacası her şeyimizi yönlendirdiğimiz organımız. Beynimizi daha verimli çalıştırmamızın bazı yöntemleri var  bizde bu listemizde beynimizi nasıl daha verimli  kullanabileceğimizden bahsettik.

Beynimizin Sağlığı İçin 11 İpucu

Beynimiz; vücudumuzu düşünmemizi hislerimizi kısacası her şeyimizi yönlendirdiğimiz organımız. Beynimizi daha verimli çalıştırmamızın bazı yöntemleri var  bizde bu listemizde beynimizi nasıl daha verimli  kullanabileceğimizden bahsettik.

1-) Egzersiz Yapın

Yapılan araştırmaların sonucu gösteriyor ki, egzersiz ve spor yapmak, nörogenezis (beyin hücrelerinin yenilenmesi) etkisi yaratıyor. Zihinsel fonksiyonlarınızı arttırmak için düzenli olarak günlük egzersiz yapabilirsiniz.

2-) Merak Duygunuzu Geliştirin

İlgi duyduğunuz bir alanda veya mesleğinizle ilgili her gün yeni bir bilgi öğrenme hedefiniz olsun. Her zaman yenilikçi olun ve yeni bilgiler öğrenmeye karşı açlık duyun.

3-) Yeni Şeyler Deneyin

Yeni bir şeyle karşılaşan beyin çok daha hızlı bir biçimde stimüle (uyarılma) olur. Rutin işler beyni artık çok fazla yormaz ve çok çalışmasını gerektirmez. Fakat yeni bir durum karşısında beyinde yeni nöral yollar açılır ve beyin zorlanarak daha fazla çalışır. Bu çok basit yollarla yapılabilir. Mesela, yeni bir spor deneyerek, yeni bir yemek tarifi öğrenerek, yeni bir el işi üzerinde çalışarak bunu gerçekleştirebilirsiniz.

4-) Sağlıklı Beslenin

Sağlıklı beslenmek, vücudun bütün fonksiyonları için çok büyük bir öneme sahiptir. Fakat beyin, tüketilen gıdaların ve solunan oksijenin %20’sini tek başına kullanır. Beyin sağlığınız için,sağlıksız yağlar içeren işlenmiş besinlerden uzak durun ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanın. Yeşil yapraklı sebzeler yiyin. Fındık, ceviz ve balığı bolca tüketin.

5-) Bir Enstrüman Çalmayı Öğrenin

Müziğin ruh sağlığına çok büyük etkileri olduğu bilinmektedir. Bundan yüzlerce yıl önce Osmanlı Devleti, akıl rahatsızlığı olanları müzikoterapi yöntemi ile tedavi etmekteydi. Dinlendirici müzikler dinleyerek ve bir müzik aleti çalmayı öğrenerek beyninizin daha sağlıklı çalışmasını ve verimliliği arttırmayı sağlayabilirsiniz.

6-) Yeterince Uyuyun

Uyku, tabiri caizse beyin için detoks aracıdır. Beyin uykuda dinginleşir ve temizlenir. Bu sebeple yeterli uykuyu almaya özen gösterin. Uzmanların önerisi, kişiden kişiye farklılık gösterse de 6 ila 8 saat uyku, yetişkin bir insan için yeterlidir. Sağlıklı uyku alışkanlıkları geliştirin ve uyku bozukluklarından kurtulmanın yoluna bakın.

7-) Olumlu Düşünün

Olaylara her zaman olumlu pencereden bakmayı öğrenin. Çöp kutusunun yanında açan papatyayı fark edin. En kötü durumlardan bile ders çıkarmayı öğrenin. Bardağın dolu tarafını görmek, hayat felsefeniz olsun. Negatif düşüncelerin, beyninizi esir almasına izin vermeyin.

8- ) Okuyun

6 dakika kitap okuyarak günlük stresinizi %68 oranında azaltabilirsiniz. Stres, beyin sağlığının en büyük düşmanlarından biridir. Okumak, beyin hücrelerini öldüren stres ve gerginlikten sizi korur.

9-) Zeka Oyunları Oynayın

Hafızanızı güçlendirecek ve konsantrasyonunuzu arttıracak  zeka oyunları ve bulmacalar, beyninizin verimliliğini arttıracaktır.

10-) Televizyon İzleme Saatini Sınırlandırın

Yapılan araştırmalar, günde 4 saatten daha fazla televizyon izleyenlerde, zekada gerileme ve zihinsel aktivitelerinde yavaşlama görüldüğünü ortaya koyuyor. Uzun süre televizyon izlemek, çocuklarda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite’ye (DEHB) neden olan en büyük faktörlerden biridir.

11-) İltihaplı Hastalıklardan Korunun

İltihaplı hastalıklar, beyin fonksiyonlarına büyük zararlar vermekte ve zihinsel performansı olumsuz olarak etkilemektedir. Bu nedenle iltihap giderici besinler (özellikle omega-3 içeren balıklar) tüketilmelidir.

Yorumlar

Yazıya 3 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

Ayhan 28 Eylül 2018

Sağlıklı beslenmenin çok büyük etkisi var tabi. Birde bunun yanında sudoku gibi bulmacalarda çözülürse daha verimli olur.

Onur 28 Eylül 2018

Fındık fıstık tarzı çerezleri çok tüketmek gerek. Ayrıca bilgisayar ve televizyon başında fazla zaman geçirmeyin bence en önemlileri bu.

Dilan 2 Ekim 2018

Gıdalar bence bu konuda çok önemli. Bunun yanında zihnimizi sürekli açık tutmak için bulamaca çözmekte oldukça işe yarar.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

13 Ağustos 2018, 14:24

Yüzdeki Güneş Lekeleri Nasıl Giderilir? | Etkili Yöntemler

Güneş Lekelerinden Nasıl Kurtuluruz? Yaz aylarında sahilde güneşlenirken veya günlük hayatımızda güneşe fazla maruz kalmışsak vücudumuzda güneş lekeleri görülebilir. Güneş lekeleri sırtımızda, omuzlarımızda ve kollarımızda oldukça fazla olarak görülebilir. Bu lekelere maruz kalmamak için güneş ile olan temaslarımıza çok dikkat etmemiz gerekmektedir. Yaz aylarında sadece tatillerde değil günlük hayatımızda güneşe...

Devamını Görüntüle