06 Ağustos 2018'de eklendi

En İşlevsel Dijital Asistan Hangisi?

En İşlevsel Dijital Asistan Hangisi?

Hangi Dijital Asistan  Daha Çalışkan?

Akıllı telefonların hayatımızın tümüne girmesiyle birlikte hayatlarımızı kolaylaştırması adına farklı işletim sistemlerinde, farklı dijital asistanlar ortaya çıktı. IOS işletim sisteminde Siri, Android telefonlarda Google Now ve Windows işletim sisteminde ise Cortana.
Dijital asistan kullanımı ülkemizde halen çok yaygın olmamakla birlikte seveni de çok gereksiz bulanı da. Adobe ekibi tarafından yapılan araştıma ile insanların ses asistanlarını ne kadar kullandığı, hangi özelliklerini sevdikleri ve beğenmedikleri özellikleri konusunda bilgi vermektedir. Araştımaya katılan kullanıcıların %37’si dijital asistanların etkileşimlerini oldukça kötü olarak nitelendirmektedirler. İlginç bir biçimde memnun olmayan kullanıcı sayısının özellikle Siri kullanıcıları olduğu sonucu ortaya çıkmaktadır. Sosyal medyada yapılan araştırmada mevcut tüm ses asistanları arasında Siri için oldukça az olumlu yorum bulunması bu kanıyı destekliyor. Siri incelemenin ardından karnesine bir eksi daha eklemiş oldu böylece.
Stone Temple firması tarafından yapılan araştırmalarda ise Android işletim sistemine bağlı olan Google Now sorulan sorulara verdiği uygun yanıtlar ve performansıyla Siri ve Cortana’yı adeta ezdi geçti. Yapılan anket ve testlerden çıkan başarı yüzdelerinde ise durum; Google Now %88 başarılı sayılırken, CSiri %53,Cortana ise %40 ile sınıfta kaldı.
Üç büyüklerin arasından büyük bir hızla gelen yerli dijital asistan “Asistan B” Türkçe dil altyapısı ile ses getirecek gibi duruyor. Buronya Mobil ekibi tarafından geliştirilen Asistan B uygulamasında görme engelliler için hazırladıkları altyapıları ile akıllı telefon kullanımını herkes için kolay bir hale getirmek için çalışmalarına devam ediyorlar.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

30 Aralık 2018, 16:58

2019’da En Çok Beklenen Akıllı Telefonlar!

  Samsung Galaxy S serisinin amiral gemileri geleneksel olarak yılın en başında ortaya çıkıyor ve 2019 da istisna değil. Söylentilere göre, Şubat ayının sonunda, MWC-2019 çerçevesinde Kore devi Galaxy S10’un üç modelini sunacak: temel bir sürüm, Plus ön eki ile geliştirilmiş bir sürüm ve basitleştirilmiş bir Lite sürümü. Tüm aygıtlar,...

Devamını Görüntüle
Scroll Up