02 Ağustos 2018'de eklendi

Çabuk Öğrenme ve Hafızayı Güçlendirme Teknikleri x10 daha hızlı öğrenin

Bizi takip edin:
Çabuk Öğrenme  ve Hafızayı Güçlendirme Teknikleri x10  daha hızlı öğrenin

Hafızanızı Güçlendirmek ve Daha Hızlı Öğrenmek İster Misiniz?

Pek çoğumuz vücudumuzdaki kasları güçlendirmek ve geliştirmek için spor salonlarına gideriz
ya da, evde kendi imkanlarımızla egzersizler yaparız. Peki ya, vücudumuzdaki bütün organların kontrol merkezi olan hafızayı güçlendirmek, beynimizi geliştirmek için ne yapıyoruz? Genellikle cevap; “Hiçbir şey.”

Öncelikle;
* Daha önce tanıştığınız birisinin ismini hatırlayıp, mahcup olma durumundan kurtulmak ister misiniz?
– “Eee, şey … İsminizi hatırlayamadım da. Abuzettin miydi yoksa Cem mi?”
* Öğrenci iseniz okulda arkadaşlarınızın bir adım önüne geçmek, çalışansanız zihinsel çaba gerektiren işlemleri kolaylıkla yapmak ister miydiniz?
* Ömrümüz yeterse, hepimiz yaşlanacağız. Alzheimer, demans gibi hastalıklardan korunmayı ister miydiniz?
– “Teşekkür ederim Bay Alzheimer ama ben uyumlu bir ikili olabileceğimizi düşünmüyorum.”
İşte bu durumlardan kurtulmak için beyninizi çalıştırmalısınız.
Beyni ve hafızayı güçlendirmenin de bir yolu bir yöntemi olmalı elbette değil mi? Şimdi sizlere, beyni ve hafızayı geliştirmenin, dolayısı ile öğrenme sürecini hızlandırmanın bir değil birkaç yolunu anlatacağım. Bu yöntemleri uygulayarak daha hızlı öğrenebileceksiniz.

Beyninizi Daha İyi Nasıl Çalıştırabilirsiniz?

Gün içinde çok sayıda bilgi akışı ile karşılaşan beynimiz, eğer biz sağlıklı bir şekilde onları yedekleyip hafızaya almazsak belirli bir zaman sonra silinip gidiyor. Bu bazen 5 dakika, bazen yarım saat, bazen de günler, aylar veya yıllar sonra olabiliyor.
İhtiyaç duyulan bilgilerinya kaydedilmesi daha kolaydır. Ama çok da işinizi yaramayacağını düşündüğünüz bilgileri yedeklemek istemeyebilirsiniz. Gün içinde tanıştığınız insanlara tanışırken isimleri ile hitap ederseniz aklınızda kalması daha kolay olacaktır.

Örnek;

– “Merhaba. Benim adım Tacittin.”
– “Benim adım da Muhittin. Memnun oldum Tacittin Bey.” Gibi.
Bu şekilde yaptığınızda tanıştığınız kişinin ismini unutma ihtimaliniz azalır.
Yine gün içinde, gezdiğiniz, dolaştığınız yerlerdeki tabelaları, iş yerlerinin isimlerini beyninizle fotoğraflayarak, beyninizi aktif tutabilirsiniz. 5 senedir, oturduğunuz binanın önüne park eden komşunuzun hiç değiştirmediği arabasının plakasını hala ezberlemediniz mi? O zaman siz beyninizi aktif olarak kullanmıyorsunuz demektir.
Annenizin, eşinizin telefon numarasını hala telefonunuzun rehberinden bakıyorsanız beyninizi çöpe atabilirsiniz.
Şöyle diyebilirsiniz;
– “Eeee teknolojinin imkanlarından faydalanmak lazım canım. Telefon rehberine kaydetmek varken ne diye aklımda da tutmaya çalışayım ki?”

Size bütün telefon rehberinizi hafızanıza alın demiyorum. Sizin için önemli olan insanların telefon numaralarını ezbere alın diyorum sadece. Teknolojinin insanları çok defa yarı yolda bıraktığını hepimiz biliyoruz öyle değil mi?
Zaten ortalama %3-5’ini kullandığınız beyninizi, başka nerede kullanmayı düşünüyorsunuz acaba? Kullanılmayan şey paslanır ve tembelleşir. Beyninizi kullanın ve onun kapasitesini zorlayın.
Tabi ki bu gerekli, gereksiz her şeyi hafızanıza alıp, onu bir çöplüğe döndürmeniz anlamına da gelmiyor. Sizin için, gerekli olan bilgileri mutlaka not almalısınız. Söz uçar, ama yazı kalır. Burada anlatmak istediğim şey, beynin aktif olarak kullanılması ve paslanmasının önüne geçilmesi.

Beyin en çok zorda kaldığınız ve çaresiz hissettiğiniz durumlarda çalışır. Bu sebeple beyninizi sık sık zorlayın. Her gün bulmaca çözme alışkanlığı geliştirebilirsiniz. Ve en önemlisi her gün yeni bir şeyler öğrenmeye çalışın. Diyeceksiniz ki, “Gün içinde zaten yeni bir sürü şey öğreniyoruz. Buna ne gerek var ki?”
Hayır. Gün içinde öğrendiğiniz pek çok şey istemsiz gelişiyor. Size söylemek istediğim şey, her gün yeni bir bilgi öğrenmek ve bu yolla beyninizi zinde tutmak için bir hedef belirleyin. Bilinçli olarak bir şeyler öğrenmek için kendinize hedef koyun. Her gün yararlı bilgiler içeren kısa bir video, her gün 10 dakika kitap okuma şeklinde bunu gerçekleştirebilirsiniz.
Beyin, vücudun işlevlerini sağlıklı bir şekilde yürütebilmesi için çok büyük bir öneme sahiptir. Beyninizi aktif olarak çalıştırın ve zorlayın ki, sağlıklı bir ömür sürdürebilesiniz.

Bu yazımıza da göz atabilirsiniz: Beyninizin Verimliğini Arttıracak 11 İpucu

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

16 Ağustos 2018, 16:19

Koltuk Altı Botoksu Terleme Tedavisi Nedir, Nasıl Yapılır?

Koltuk Altı Botoksu Nedir? Botoks tedavisinin bir diğer çeşidi ise koltuk altı botoks tedavisidir. Koltuk altı botoks nasıl yapılır diye merak ediyorsanız, yine çok ince uçlu iğneler ile botoks ilacı koltuk altına nüfus ettiriliyor. Çok aşırı el ya da koltuk altı terlemesi insanların oldukça rahatsız etmektedir. Normalden daha fazla terliyorsanız bu durumun...

Devamını Görüntüle
Scroll Up
Instagram Çekilişi hk.Tıklayınız.
+